Öffnet in neuem Fenster Opens in a new window Öffnet externe Seite Opens an external site Öffnet externe Seite in neuem Fenster Opens an external site in a new window

Photon School

Programme

You can download the program (as of March 28th, 2022) here.


1st Week, LECTURES, online

MONDAY, 4th April (Welcome, Overview, and Light)

MONDAY, 4th April (Welcome, Overview, and Light)

09.00-09.30

Welcome and Overview | Marcus Bär / Catalina Jiménez

09.30-10.00

Overview presentation on BESSY II | Antje Vollmer

10.00-10.15

15’ BREAK

10.15-11.15

Storage ring-based lightsources: Current status and future trends | Andreas Jankowiak

11.15-12.15

Insertion devices – Undulators for photon production | Edward Rial

12.15-13.15

1h BREAK

13.15-14.15

X-ray optics and beamlines for synchrotron radiation experiments | Jens Viefhaus

14.15-14.45

Virtual tour of BESSY II | Online

14.45-15.00

15’ BREAK

15.00-16.30

Interaction of X-rays with matter – Part I | Alexander Föhlisch

16.30-16.45

15’ BREAK

16.45-17.45

In-situ and operando X-ray absorption spectroscopy Special Invited Lecture | Janis Timoshenko

TUESDAY, 5th April (Interaction of X-rays with matter, X-ray emission / absorption)

TUESDAY, 5th April (Interaction of X-rays with matter, X-ray emission / absorption)

09.00-10.30

Interaction of X-rays with matter – Part II | Alexander Föhlisch

10.30-10.45

15’ BREAK

10.45-11.45

Introduction to XANES and EXAFS | Ivo Zizak

11.45-12.30

Intoduction to NEXAFS – principles and applications | Juan J. Velasco-Vélez

12.30-13.30

1h BREAK

13.30-14.30

Cancelled: X-ray fluorescence spectroscopy and microscopy: Basics, methods, and applications | Birgit Kanngießer

14.30-15.00

Molecular Electronic Structure from RIXS: Experimental Perspectives | Annette Pietzsch

15.00-15.15

15’ BREAK

15.15-15.45

Molecular Electronic Structure from RIXS: Theoretical Perspectives | Vinícius Vaz da Cruz

15.45-16.30

Theoretical core-level spectroscopy at highest accuracy and with techniques from artificial intelligence | Annika Bande

16.30-16.45

15’ BREAK

16.45-17.45

Participant’s presentations and informal discussion I (max. 5’/participant, a bit about yourself, your research, your motivation to attend this school. Let’s have a drink together, meet alumni and talk about research opportunities at BESSY II)

WEDNESDAY, 6th April (Photoemission & Magnetic Spectroscopy)

WEDNESDAY, 6th April (Photoemission & Magnetic Spectroscopy)

09.00-10.30

Photoemission: Quantification, depth-“profiling”, and energy level alignment | Marcus Bär

10.30-10.45

15’ BREAK

10.45-11.30

Photoemission for studying inorganic and organic electronic materials | Norbert Koch

11.30-12.15

RESPES | Christoph Janowitz

12.15-13.15

1h BREAK

13.15-14.00

In-situ XPS studies of surface reactions | Christian Papp

14.00-14.45

Operando soft X-ray spectroscopy experiments for heterogeneous catalytic reactions | Axel Knop-Gericke

15.00-15.45

How to detect electrons from solutions - Liquid-jet photoelectron spectroscopy | Robert Seidel

15.45-16.00

15’ BREAK

16.00-17.00

Angle-resolved photoemission for the investigation of topological matter | Oliver Rader

17.00-17.45

Magnetic spectroscopy and scattering | Christian Schüßler-Langeheine

THURSDAY, 7th April (Microscopy & Materials)

THURSDAY, 7th April (Microscopy & Materials)

09.00-09.45

PEEM: Magnetic imaging and spectroscopy at the nanoscale | Florian Kronast

09.45-10.30

Scanning transmission X-ray microscopy | Markus Weigand / Sebastian Wintz

10.30-10.45

15’ BREAK

10.45-11.30

Electronic properties of metal centers and metal clusters in gaseous and liquid environments | Tobias Lau

11.30-12.15

Introduction, Advances and Applications of Infrared Synchrotron Radiation in Microspectroscopy | Ljiljana Puskar

12.15-13.00

45’ BREAK

13.00-13.30

X-ray Tomography | Ingo Manke

13.30-14.00

X-ray microscopy | Stephan Werner / Gerd Schneider

14.00-14.15

15’ BREAK

14.15-14.45

Tomoscopy: Time-resolved tomography for materials science | Francisco García-Moreno / Paul-H. Kamm

14.45-15.15

Generation of attosecond pulses in the extreme ultraviolet | Federico Furch

15.15-15.30

15’ BREAK

15.30-16.30

Energy Materials Research with X-rays | Marcus Bär

16.30-16.45

15’ BREAK

16.45-17.45

Participant’s presentations and informal discussion II (max. 5’ /participant)

FRIDAY, 8th April (Structure and wrap-up)

FRIDAY, 8th April (Structure and wrap-up)

09.00-10.30

Fundamentals of Diffraction and Crystallography | Susan Schorr

10.30-10.45

15’ BREAK

10.45-11.30

In-situ X-ray Diffraction | Roland Mainz

11.30-12.30

Macromolecular structure determination by synchrotron X-ray crystallography | Manfred Weiss

12.30-13.30

1h BREAK

13.30-14.15

Anomalous X-ray Diffraction and its Use in the Analysis of Atomic Structures | Daniel Többens

14.15-15.00

Introduction to Small Angle X-ray Scattering (SAXS) and Anomalous SAXS | Armin Hoell

15.00-15.15

15’ BREAK

15.15-16.00

Novel measurement opportunities at coherent x-ray sources | Jan Lüning

16.00-16.15

15’ BREAK

16.15-17.30

Participant’s presentations and informal discussion III (max. 5’/participant)

17.30-17.45

Wrap-up first week, feedback


2nd Week: online practical trainings (limited places)

MONDAY, 11th April

MONDAY, 11th April

09.00-10.30

Participant’s presentations and informal discussion IV (max. 3 slides/participant or 5’)

10.30-10.45

15’ BREAK

10.45-11.30

Workshop on how to prepare good beamtime proposals | Astrid Brandt

11.30-12.00

Workshop on how to prepare the poster and BESSY II experimental report | Catalina Jiménez

12.00-13.00

1h BREAK

13.00-18.00

Online training – Day 1

Meet your trainer in a small group of two or three people and start activity.

TUESDAY, 12th April

TUESDAY, 12th April

09.00-18.00

Online training – Day 2

Full dedication to your training.

12.00-13.00

1h BREAK

WEDNESDAY, 13th April

WEDNESDAY, 13th April

09.00-18.00

Online training – Day 3 

Complete discussion of results and interpretation. Prepare and submit poster.

12.00-13.00

1h BREAK

THURSDAY, 14th April

THURSDAY, 14th April

09.00-12.00

Rehearsal for online Poster competition | All

12.00-13.00

1h BREAK

13.00-15.00

Online poster competition | All

15.00-15.30

Closing Remarks, Certificate Distribution & Farewell | Jan Lüning, Catalina Jiménez